رسالتم، برای "آگـــاهی بخشـــــــــیدن" است. پیامبر اکرم (ص)
خبرگزاری مهر - گروه حوزه و دانشگاه: از مهمترین سرخط های خبری سال گذشته دانشگاه های کشور، درگذشت برخی استادان و دانشجویان بود که به علت حوادث گوناگون از خودکشی و تصادف گرفته تا بیماری و سقوط هواپیما اتفاق افتاد. روح همه درگذشتگان دانشگاهی سال 89 و سالهای گذشته شاد.
به گزارش خبرنگار مهر، نخستین حادثه تلخی که دیباچه کتاب مرگ دانشگاهیان را در سال 89 سیاه کرد، اتوبوس توریستی حامل دانشجویان از جمله ایرانیان محصل در فیلیپین بود که در دره ای 30 متری سقوط کرد. در این حادثه 18 تن از جمله برخی از دانشجویان ایرانی جان خود را از دست دادند و بیش از 30 نفر زخمی شدند.

هنوز همگان در اندوه از دست دادن دانشجویان ایرانی عزادار بودند که دکتر رضا امیدبیگی استاد نمونه و عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس درگذشت.
 
چنین به نظر می رسید که قطار مرگ عزم خود را جزم کرده تا از شرق به غرب و از شمال به جنوب دانشگاه های کشور با سرعت بتازد و جان بستاند.

مدتی بعد پروفسور کارو لوکس استاد دانشگاه تهران و پدر علم رباتیک ایران در تیرماه 89 درگذشت تا قطار مرگ همچنان به پیش رود.

کارناوال درگذشت استادان دانشگاه به خصوص پیشکسوتان تا آنجا ادامه داشت که پریرخ دادستان استاد تمام دانشگاه تهران و چهره ماندگار روانشناسی در سن 77 سالگی که در اثر عارضه سرطان درگذشت، نیز به مسافران این قطار اضافه شد.

یک تصادف دیگر در اتوبان کرج-قزوین که خوشبختانه تلفاتی از دانشجویان و استادان در بر نداشت، باعث شد تا 5 دانشجوی دانشگاه بین المللی قزوین دچار جراحت شوند و جان سالم به در برند و قطار مرگ در این مرحله ایستگاهی نداشته باشد.

پس از آن، دکتر قاسم باقری، پیرترین پزشک ایران و دانش آموخته دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران در سن 100 سالگی به دیار باقی شتافت.

انگار که این روزهای سیاه تمامی نداشت و بار دیگر و روزی دیگر، در سانحه سقوط هواپیمای تهران – ارومیه که منجر به کشته شدن بسیاری از هموطنان شد، جامعه دانشگاهی ایران در غم از دست یک استاد و دانشجوی خود به عزا نشست.

در این حادثه، دکتر فرنود شکوهی استاد دانشگاه ارومیه و علی خدابخش دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف که فرزند دکتر رسول خدابخش استاد دانشگاه علوم پایه زنجان بود، جان خود را از دست دادند.

هنوز یک ماه از حادثه دلخراش سقوط هواپیما نگذشته بود که دکتر علی عامری عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز بر اثر بیماری در سن 56 سالگی درگذشت و ورقی دیگر بر کتاب مرگ دانشگاهیان کشور افزوده شد.
 
به دنبال آن دکتر احمد علی پاپهن، عضو هیئت علمی دانشگاه شهیدچمران اهواز یکی دیگر از مسافران این قطار شد.
 
جدول درگذشت جامعه دانشگاهی کشور در سال 89
 
ردیف تاریخ رخداد توضیح
1 23خرداد 89 سقوط اتوبوس حامل دانشجویان ایرانی مقیم فیلیپین در دره چندین دانشجوی ایرانی جان خود را در این حادثه از دست دادند
2 30خرداد89 درگذشت دکتر رضا امیدبیگی عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس دکتر امیدبیگی استاد نمونه دانشگاه تربیت مدرس بود
3 19 تیر 89 درگذشت دکتر کارو لوکس، استاد دانشگاه تهران دکتر کارو لوکس، پدر علم روباتیک ایران نیز بود
4  22 آبان 89  درگذشت پریرخ دادستان، استاد تمام دانشگاه تهران  شادروان پریرخ بر اثر بیماری سرطان در گذشت
5 8 آذر 89 ترور دو استاد فیزیک دانشگاه شهید بهشتی شهادت دکتر مجید شهریاری استاد فیزیک دانشگاه شهید بهشتی 
6 8 دی 89 درگذشت پیرترین دانش آموخته علوم پزشکی ایران

دکتر قاسم باقری در سن 100 سالگی بر اثر کهولت سن به دیار باقی شتافت

7 20 دی 89    درگذشت یک استاد و دانشجو از دانشگاه های ارومیه و صنعتی شریف به علت سقوط هواپیما   دکتر فرنود شکوهی عضو هیئت علمی دانشگاه ارومیه در سانحه سقوط هواپیمای تهران ارومیه جان خود را از دست داد

علی خدابخش نیز در این هواپیما حضور داشت که به دیارباقی شتافت

8 29 دی 89 درگذشت دکتر احمد علی پاپهن، استاد دانشگاه شهید چمران دکتر پاپهن بر اثر بیماری قلبی به دیار باقی شتافت.
9 19 بهمن 89   درگذشت دکتر علی عامری عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز   دکترعامری در سن 57 سالگی بر اثربیماری درگذشت 
10 23 بهمن 89 در گذشت دکتررضا نوربها،استاد دانشگاه شهید بهشتی  این استاد بازنشسته دانشگاه بر اثر عارضه سکته به دیار باقی شتافت
11 24 بهمن 89 کشته شدن 7 دانشجوی دختردانشگاه پیام نور اراک    مینی بوس حامل این دانشجویان در جاده اراک قم به علت تصادف با یک کامیون جان خود را از دست دادند
12  25 بهمن 89  به شهادت رسیدن صانع ژاله، دانشجوی دانشگاه هنرتهران   صانع ژاله در جریان درگیری های تهران بر اثر اصابت گلوله جان خود را از دست داد
13 14 اسفند 89  خودکشی یک دانشجوی کارشناسی ارشد فیزیک دانشگاه صنعتی شریف  مهدی علی آقایی به علت مشکلات عاطفی اقدام به خودکشی کرد
14 15 اسفند 89  کشته شدن یک دانشجوی دانشگاه پیام نورمشهد  منوچهراعتمادی پور بر اثر تصادف با قطار در مشهد جان خود را از دست داد

روزهای دانشگاهیان همچنان سپری می شد تا اینکه با خبر شدیم، یک مینی بوس حامل دانشجویان دانشگاه پیام نور اراک به علت انحراف یک کامیون در جاده تصادف می کند و 7 تن از دانشجویان دختر این دانشگاه جان خود را از دست دادند.

درست دو روز بعد از حادثه از دست دادن این دانشجویان، سرخط خبرهای سرویس دانشگاه های خبرگزاری ها و روزنامه ها شهادت صانع ژاله دانشجوی رشته نمایش دانشگاه هنر تهران شد.

صانع ژاله در جریان اغتشاشات 25 بهمن ماه 89 بر اثر اصابت گلوله به درجه شهادت رسید.

حوادث پشت حوادث ادامه داشت تا آنکه خبر درگذشت دکتر ابوالقاسم گرجی استاد برجسته دانشگاه تهران گوش جامعه دانشگاهی را پر کرد.

پس از آن نیز، دکتر رضا نوربها حقوقدان و وکیل دادگستری که سال گذشته از دانشگاه شهید بهشتی بازنشسته شده بود، در اثر سکته دار فانی را وداع کرد تا بار دیگر دانشگاهیان در ماتمی سخت فرو روند.

یک روز صبح که چند نفر از دانشجویان دانشگاه پیام نور مشهد عازم زنجان به منظور شرکت در مسابقات سازه های ماکارونی بودند، یکی از دانشجویان این دانشگاه به علتی که شاید هنوز در هاله ای از ابهام مانده، به علت تصادف با قطار جان خود را از دست داد.

با این حادثه دانشگاه پیام نور هم به جمع دانشگاه هایی پیوست که قطار مرگ از مقابل آن سوت کشید.

همچنان که به پایان سال نزدیک می شدیم، قطار مرگ هم به سرعت پیش می رفت تا اینکه عصر یک روز کاری شنیدیم مهدی علی آقایی دانشجوی کارشناسی ارشد فیزیک دانشگاه صنعتی شریف در اثر مشکلات عاطفی خودکشی کرد.

خودکشی این دانشجوی دانشگاه شریف، مقدمه ای بر خودکشی یکی دیگر از دانشجویان همین دانشگاه با مصرف قرص شد که خوشبختانه از چنگال مرگ رهایی یافت.
 
ترور استاد شهید شهریاری نیز از حوادث تلخ سال گذشته بود.

سال 89 به اتمام رسید تا قطار مرگ جامعه دانشگاهی از حرکت باز ایستد. هر چند این گزارش به اتمام رسید اما می دانیم در این میان بودند برخی از دانشجویان و استادانی که در این سال در سکوت خبری به دیار باقی شتافتند. روح همه درگذشتگان دانشگاهی سال 89 و سالهای گذشته شاد.
+ نوشته شده در  چهارشنبه 10 فروردین1390ساعت 10:15 بعد از ظهر  توسط دانشجوی کارشناسی ارشد علوم ارتباطات  |